Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ ‘Augmented content’ (‘Επαυξημένο περιεχόμενο’) το διάστημα 24-27 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε στη Σόφια επιμόρφωση (C1) 5 εκπαιδευτικών από την παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος με θέμα ‘Δημιουργία ψηφιακών πόρων’. Στην επιμόρφωση συμμετείχαν, επίσης, εκπαιδευτικοί από το βουλγάρικο και το τουρκικό σχολείο, όπως και οι υπόλοιποι εταίροι από την Αυστρία και τη Φινλανδία.

Το διάστημα αυτό ενημερωθήκαμε για το εκπαιδευτικό σύστημα της Βουλγαρίας από τους Βούλγαρους συναδέλφους, ξεναγηθήκαμε από δύο μαθητές και δύο μαθήτριες της 11ης τάξης – αντίστοιχης της Β΄ λυκείου- στους χώρους του βουλγάρικου συνεργαζόμενου σχολείου HighSchool30. SU "Bratya Miladinovi", το οποίο θεωρείται ένα από τα καλύτερα σχολεία της Σόφιας, όπου και παρακολουθήσαμε τον 1ο κύκλο της επιμόρφωσης, επισκεφθήκαμε εν ώρα μαθήματος διάφορες τάξεις, οι οποίες χρησιμοποιούν ψηφιακά μέσα, μιλήσαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες, απολαύσαμε τους μικρούς μαθητές της 3ης τάξης του δημοτικού κατά τη διάρκεια του μαθήματος ‘Οδικής Ασφάλειας’, μαθητές και μαθήτριες της 3ης τάξης μάς πρόσφεραν δώρα κατασκευασμένα με τρισδιάστατο εκτυπωτή, επισκεφθήκαμε τις ανακαινισμένες αθλητικές εγκαταστάσεις-γήπεδα βόλεϊ, μπάσκετ, γυμναστήριο, κολυμβητήριο και παρακολουθήσαμε μαθήματα Βουλγάρικης Γλώσσας και Λογοτεχνίας, Μαθηματικών και Ιστορίας στην 4η Δημοτικού, καθώς επίσης και Βιολογίας στη 10η τάξη-αντίστοιχη της Α΄ λυκείου- στα οποία γίνεται χρήση ψηφιακών μέσων. Ο τελευταίος κύκλος της επιμόρφωσης πραγματοποιήθηκε στο studioψηφιακών μέσων ‘Imagefactory’. Τέλος, ξεναγηθήκαμε στα αξιοθέατα της όμορφης Σόφιας από τους συναδέλφους μας.